Okulary Przeciwsłoneczne Polaroid - co oznacza kategoria filtra zaciemnienia

Kategoria filtra zaciemnienia określa stopień przyciemnienia soczewki danego modelu okularów. Dowiedz się jaki filtr zaciemnienia będzie dla Ciebie najlepszy.
Czytanie Okulary Przeciwsłoneczne Polaroid - co oznacza kategoria filtra zaciemnienia Kolejny Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych spotkać się można z parametrem oznaczonym jako: Kategoria filtra zaciemnienia.
Kategoria filtra zaciemnienia określa stopień przyciemnienia soczewki danego modelu okularów. W przypadku okularów przeciwsłonecznych marki Polaroid możemy spotkać okulary z poniższymi kategoriami:

Cat. 0 – clear or very light tint - 
(przepuszcza 80-100% światła)
Soczewka całkowicie przeźroczysta lub delikatnie przydymiona. Soczewkę tą możemy spotkać najczęściej jako drugą lub trzecią soczewkę w okularach sportowych doskonale nadaje się dla rowerzystów podczas wieczornej jazdy

Cat. 1 – light tint - (przepuszcza 43-80% światła)
Soczeki delikatnie przyciemnione - często w kolorze żółtym lub bursztynowym. Sprawdzają się gorszych warunkach świetlnych. 

Cat. 2 – medium
 - (przepuszcza 18-43% światła)
Soczewki o średnim zaciemnieniu sprawdzają się w dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych

Cat. 3 – dark - (przepuszcza 8-18% światła)
Najczęściej spotykana kategoria filtra zaciemnienia. Najbardziej uniwersalna,  doskonale sprawdza się w słoneczne dni w codziennym użytkowaniu oraz podczas wypadu na urlop w gorące kraje. 

Cat. 4 – very dark
 - (przepuszcza 3-8% światła)
Soczewki o bardzo mocnym zaciemnieniu. Polaroid nie zaleca ich do prowadzenia samochodu z uwagi na bardzo mocne zaciemnienie. Wykorzystywane są w bardzo ostrym słońcu np.: przez alpinistów w zaśnieżonych górach.

W okularach przeciwsłonecznych Polaroid kategoria filtra oznaczona jest na każdym modelu po wewnętrznej stronie zausznika jako Filter Cat. 
Przykładowo: Filter Cat.3 oznacza kategorię filtra zaciemnienia 3 - czyli Dark

Kategoria filtra zaciemnienia nie wpływa na filtry ochronne UV oraz na filtr polaryzacyjny. To zupełnie osobne filtry. Okulary Polaroid z kategorią np  3 i 4 zapewniają dokładnie taką samą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz posiadają dokładnie ten sam filtr polaryzacyjny.

Najlepszym wyborem do codziennego użytkowania oraz na urlopowe wypady są soczewki z kategorią 3 - przepuszczające 8 do 18% światła. Soczewki te są w zasadzie stosowane w 95% okularów Polaroid. 

Sporadycznie spotykane są okulary przeciwsłoneczne z kategorią filtra 1 i 2. To okulary o jasnych soczewkach, najczęściej żółtych lub pomarańczowych. Te soczewki