Jak dbać o swoje okulary przeciwsłoneczne, aby służyły ci jak najdłużej?

Niezależnie od tego, czy lubisz słoneczne plaże, aktywny tryb życia na świeżym powietrzu czy po prostu lubisz chodzić w okularach, warto zadbać o nie odpowiednio, aby móc cieszyć się ich funkcjonalnością i wygodą noszenia przez długi czas. W tym artykule podpowiemy Ci kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci dbać o Twoje okulary przeciwsłoneczne.

Przechowuj je w etui
Każde okulary przeciwsłoneczne powinny być przechowywane w etui, aby nie uległy uszkodzeniu. Etui chroni soczewki przed zarysowaniem, a także zabezpiecza oprawki przed przypadkowym pęknięciem lub zgnieceniem. Pamiętaj, że nie powinno się umieszczać okularów w kieszeniach czy torebkach bez etui.

Czyszczenie okularów przeciwsłonecznych.
Pamiętaj aby do czyszczenia okularów używać tylko przeznaczonych do tego celu ściereczek z mikrofibry. Jeżeli zamiast ściereczki masz woreczek z mikrofibry czyść okulary tylko jego wewnętrzną stroną. Pamiętaj aby zwracać uwagę na czystość ściereczki lub woreczka. Drobiny twardego brudu mogą spowodować porysowanie soczewek. Możesz użyć także  specjalnych środków do czyszczenia soczewek lub delikatnego mydła i ciepłej wody.

Używaj specjalistycznych środków czyszczących
Na rynku dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia okularów przeciwsłonecznych, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale także pozostawiają na soczewkach warstwę ochronną przed zarysowaniem. Tego typu produkty są dostępne w sklepach optycznych oraz w drogeriach.

Nie zostawiaj okularów na desce rozdzielczej samochodu lub w bardzo mocno nasłonecznionych miejscach
Nie zostawiaj okularów przeciwsłonecznych na desce rozdzielczej samochodu podczas parkowania na słońcu. Bardzo wysoka temperatura może wpłynąć na jakość soczewek i oprawek, powodując ich deformację lub pęknięcia. Jeśli musisz zostawić okulary w samochodzie, przechowuj je np w schowku w etui.

Unikaj kontaktu z chemikaliami
Okulary przeciwsłoneczne nie powinny mieć kontaktu z chemikaliami, takimi jak perfumy czy lakier do włosów. Te substancje mogą uszkodzić powierzchnię soczewek, co wpłynie na jakość widzenia. Jeśli na okularach pojawią się plamy, lepiej użyj specjalistycznych środków czyszczących niż spróbować usunąć je przy pomocy domowych sposobów.

Okulary przeciwsłoneczne to ważne narzędzie ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, dlatego warto zadbać o nie odpowiednio, aby służyły nam jak najdłużej. Przechowywanie ich w etui, właściwe czyszczenia, używanie specjalistycznych środków do czyszczenia, unikanie kontaktu z chemikaliami oraz unikanie pozostawiania ich na desce rozdzielczej samochodu to tylko kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli nam utrzymać nasze okulary przeciwsłoneczne w jak najlepszym stanie przez długi czas. Warto pamiętać, że dbając o swoje okulary przeciwsłoneczne, dbamy także o nasze zdrowie i ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV.