Co to jest zdolność do przepuszczania światła w okularach przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale także ważna ochrona dla naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Podczas wyboru odpowiedniego modelu, ważnym aspektem jest zdolność do przepuszczania światła, czyli ilość światła, która przechodzi przez soczewki okularów. W tym artykule omówimy, co to jest zdolność do przepuszczania światła w okularach przeciwsłonecznych i dlaczego jest to ważne.

Zdolność do przepuszczania światła (VLT - ang. Visible Light Transmission) to procentowa wartość całkowitej ilości światła, które przechodzi przez soczewki okularów przeciwsłonecznych. Im wyższa wartość, tym więcej światła przenika przez soczewki, co może być korzystne w słabo oświetlonych miejscach. Natomiast im niższa wartość, tym mniej światła przenika przez soczewki, co jest korzystne w mocno oświetlonych miejscach.

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych ważne jest, aby dobrać odpowiednią wartość zdolności do przepuszczania światła do warunków, w jakich będziemy nosić okulary. Zbyt niska wartość może powodować zbyt ciemne widzenie i utrudniać widzenie szczegółów w słabo oświetlonych miejscach, natomiast zbyt wysoka wartość może powodować oślepienie i nieodpowiednie odczytywanie kolorów w mocno oświetlonych miejscach.

Warto również zwrócić uwagę na to, że różne filtry okularów przeciwsłonecznych mają różną zdolność do przepuszczania światła. Na przykład filtry polaryzacyjne mogą mieć niższą wartość zdolności do przepuszczania światła, ponieważ ich zadaniem jest redukowanie odblasków i zwiększanie kontrastu.

W przypadku okularów przeciwsłonecznych Polaroid możemy spotkać okulary z poniższymi kategoriami:

Cat. 0 – clear or very light tint - 
(przepuszcza 80-100% światła)
Soczewka całkowicie przeźroczysta lub delikatnie przydymiona. Soczewkę tą możemy spotkać najczęściej jako drugą lub trzecią soczewkę w okularach sportowych doskonale nadaje się dla rowerzystów podczas wieczornej jazdy

Cat. 1 – light tint - (przepuszcza 43-80% światła)
Soczeki delikatnie przyciemnione - często w kolorze żółtym lub bursztynowym. Sprawdzają się gorszych warunkach świetlnych. 

Cat. 2 – medium
 - (przepuszcza 18-43% światła)
Soczewki o średnim zaciemnieniu sprawdzają się w dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych

Cat. 3 – dark - (przepuszcza 8-18% światła)
Najczęściej spotykana kategoria filtra zaciemnienia. Najbardziej uniwersalna,  doskonale sprawdza się w słoneczne dni w codziennym użytkowaniu oraz podczas wypadu na urlop w gorące kraje. 

Cat. 4 – very dark
 - (przepuszcza 3-8% światła)
Soczewki o bardzo mocnym zaciemnieniu. Polaroid nie zaleca ich do prowadzenia samochodu z uwagi na bardzo mocne zaciemnienie. Wykorzystywane są w bardzo ostrym słońcu np.: przez alpinistów w zaśnieżonych górach.

Podsumowując, zdolność do przepuszczania światła (VLT - ang. Visible Light Transmission) jest ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią wartość do warunków, w jakich będziemy nosić okulary, aby zapewnić sobie wygodę i optymalne widzenie. Ostatecznie, wybór filtra zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.